Oliva

OlivaOliva je velmi atraktivní dřevo. Na první pohled nepůsobí nijak výrazně, ale jeho krémová barva s jemným žíháním vás osloví hned v prvním momentu. Jelikož není nikterak výrazné, hodí se jako nábytek téměř do jakéhokoliv interiéru. Nádherně vypadají i drobné předměty z něj vyrobené. Olivovníky naleznete ve Středomoří, kde se pěstují především pro plody a olej, a hojně zpracovávané je jejich dřevo i z Keni, Tanzanie a Ugandy.

Proč používám Olivu

Toto dřevo mám rád. Je možné jej ohýbat pod malým úhlem, a i když není moc stabilní, lepidlo a povrchové úpravy snáší velmi dobře. Má krásně proplétané žíhání a lehký přirozený lesk. Vždy když vyrábím pera právě z Olivy, celá dílna je provoněná výraznou ovocnou vůní, že si připadám, jako bych byl někde v teple, právě tam, odkud Oliva pochází. Já osobně odebírám Olivu ze slunné Sicílie.
 

Podrobnější informaceOliva-1

Vědecký název: Olea europaea
 
Jiné názvy: Olea capensis
 
Hmotnost: Vysoká (990 kg/m3)
 
Vysychání a stabilita: Je vhodné je sušit pomalu a na vzduchu, protože především u silnějších kusů může při rychlém sušení docházet k tvorbě trhlin.
 
Využití: Podlahové krytiny pro veřejné budovy, na nábytek a obložení, skvěle se hodí i pro soustružení držadel nářadí, dekorativních úchytů a misek a dalších speciálních drobných předmětů. Oblíbené a hojně využívané je i v sochařství a řezbářství.