Zrození plnicích a kuličkových per Novák v devíti krocích

Výroba plnicích a kuličkových per nevyžaduje jen patřičné vybavení a cit pro práci se dřevem, ale také znalost, jak na to. Tu jsem získal z videí na Youtube a cestou pokus-omyl. Nyní už se výrobě dřevěných per věnuji profesionálně a nemusím se za své postupy stydět. Mohu vám proto prozradit, jakým způsobem plnicí a kuličková pera vyrábím.

 1. Výběr správného dřeva je základ úspěchu. Používám sedm základních druhů dřeva a někdy se mi poštěstí sehnat i nějaká speciální, která jsou něčím zajímá (barvou, strukturou nebo původem). Tato dřeva jsou sice v menším množství a vyrobím z nich méně per, ale to je také jeden z důvodů, proč se mi líbí. O to větší je pak totiž exkluzitivita a jedinečnost vytvořených per. Pokud vás o dřevech, ze kterých pera vyrábím, zajímá více, přečtěte si článek Podle čeho vybírám dřevo pro plnicí a kuličková pera Novák.
  IMG_7260
 2. Rozřezání na požadovaný rozměr. Budu upřímný, cirkulárky se bojím, své prsty mám rád, takže tu u mě v dílně nenajdete :D Dřevo rozřezávám pásovou pilou na rozměry podle druhu pera – pera ve velikosti S nebo pera ve velikosti L. Takto je to podle mě bezpečnější a lepší.

 3. Vyvrtání otvorů pro mosazné trubičky. Tato část je velmi důležitá pro zpevnění pera, neboť samotné dřevo by nevydrželo a brzy by prasklo. K vyvrtání otvorů používám stojanovou vrtačku, se kterou je vrtání rychlé a snadné.
 4. Vlepení trubiček. Vlepení trubiček vyžaduje vedle špejle a speciálního lepidla i gumové rukavice, to abych pořád nevypadal jako „čuník“. Dříve jsem je nepoužíval a ruce jsem měl ulepené, špinavé a co hůř, nedalo se to skoro umýt.

 5. Obroušení přebytečného dřeva a lepidla. Tady nastupuje pásová bruska. S její pomocí odstraním přebytečné dřevo a lepidlo z obou stran špalíčku. Tak aby byly oba konce krásně hladké a bezchybné.

 6. IMG_7286Upnutí do soustruhu a obrobení špalíčku na správný rozměr. Správný rozměr pera už dávno nemusím složitě koumat. Za tu dobu už ho mám v oku a prostě vezmu soustruh a soustružnická dláta a „jedu“.

 7. Obroušení a vyleštění dřeva. Nyní přichází zkrášlovací fáze. Za pomoci několika brusných papírů, od velmi hrubých až po jemné, brousím, leštím a a ošetřím lněným olejem.

 8. Vygravírování loga. Na každé kuličkové a plnicí pero gravíruji své logo. To ovšem není vše. Pokud má zákazník zájem, s radostí jeho psací potřebě vtisknu díky laserové gravírce i vzkaz, vyznání nebo název společnosti. ► Ukázky gravírování

 9. IMG_7207Kontrola a složení pera. Finální fáze je také velmi důležitá. Přece konečný výtvor nevypustím jen tak do světa, aniž bych měl 100% jistotu, že je dokonalý. Pořád jsem jen člověk, který muže chybovat a i mistr tesař se může utnout. Každé vyrobené pero proto pečlivě zkontroluji a až poté složím. Na skládání mám speciální „lis“, který do sebe jednotlivé části natlačí. A je hotovo.

Kdo se bojí, nesmí do lesa a ani do dílny. Výroba kvalitního pera vyžaduje odhodlání, potřebné nástroje a samozřejmě zručnost. Toto vše mám, jinak bych se do něčeho takového nepouštěl. Začátky sice nebyly jednoduché, ale dnes už je zrození pera Novák činností, která jde jako po másle. A díky tomu si mohu více hrát a více zkoušet, aby byla plnicí a kuličková pera ještě zajímavější a kvalitnější.

Chcete se podívat na vlastní oči, jak zrození pera probíhá? V mé dílně mě navštívil kameraman a skoro celou výrobu pera zaznamenal.