Zrození plnicích a kuličkových per Novák v devíti krocích

Výroba plnicích a kuličkových per nevyžaduje jen patřičné vybavení a cit pro práci se dřevem, ale také znalost, jak na to. Tu jsem získal z videí na Youtube a cestou pokus-omyl. Nyní už se výrobě dřevěných per věnuji profesionálně a nemusím se za své postupy stydět. Mohu vám proto prozradit, jakým způsobem plnicí a kuličková pera vyrábím.

 1. Výběr správného dřeva je základ úspěchu. Používám sedm základních druhů dřeva a někdy se mi poštěstí sehnat i nějaká speciální, která jsou něčím zajímá (barvou, strukturou nebo původem). Tato dřeva jsou sice v menším množství a vyrobím z nich méně per, ale to je také jeden z důvodů, proč se mi líbí. O to větší je pak totiž exkluzitivita a jedinečnost vytvořených per. Pokud vás o dřevech, ze kterých pera vyrábím, zajímá více, přečtěte si článek Podle čeho vybírám dřevo pro plnicí a kuličková pera Novák.
  IMG_7260
 2. Rozřezání na požadovaný rozměr. Budu upřímný, cirkulárky se bojím, své prsty mám rád, takže tu u mě v dílně nenajdete :D Dřevo rozřezávám pásovou pilou na rozměry podle druhu pera – pera ve velikosti S nebo pera ve velikosti L. Takto je to podle mě bezpečnější a lepší.

 3. Vyvrtání otvorů pro mosazné trubičky. Tato část je velmi důležitá pro zpevnění pera, neboť samotné dřevo by nevydrželo a brzy by prasklo. K vyvrtání otvorů používám stojanovou vrtačku, se kterou je vrtání rychlé a snadné.
 4. Vlepení trubiček. Vlepení trubiček vyžaduje vedle špejle a speciálního lepidla i gumové rukavice, to abych pořád nevypadal jako „čuník“. Dříve jsem je nepoužíval a ruce jsem měl ulepené, špinavé a co hůř, nedalo se to skoro umýt.

 5. Obroušení přebytečného dřeva a lepidla. Tady nastupuje pásová bruska. S její pomocí odstraním přebytečné dřevo a lepidlo z obou stran špalíčku. Tak aby byly oba konce krásně hladké a bezchybné.

 6. IMG_7286Upnutí do soustruhu a obrobení špalíčku na správný rozměr. Správný rozměr pera už dávno nemusím složitě koumat. Za tu dobu už ho mám v oku a prostě vezmu soustruh a soustružnická dláta a „jedu“.

 7. Obroušení a vyleštění dřeva. Nyní přichází zkrášlovací fáze. Za pomoci několika brusných papírů, od velmi hrubých až po jemné, brousím, leštím a a ošetřím lněným olejem.

 8. Vygravírování loga. Na každé kuličkové a plnicí pero gravíruji své logo. To ovšem není vše. Pokud má zákazník zájem, s radostí jeho psací potřebě vtisknu díky laserové gravírce i vzkaz, vyznání nebo název společnosti. ► Ukázky gravírování

 9. IMG_7207Kontrola a složení pera. Finální fáze je také velmi důležitá. Přece konečný výtvor nevypustím jen tak do světa, aniž bych měl 100% jistotu, že je dokonalý. Pořád jsem jen člověk, který muže chybovat a i mistr tesař se může utnout. Každé vyrobené pero proto pečlivě zkontroluji a až poté složím. Na skládání mám speciální „lis“, který do sebe jednotlivé části natlačí. A je hotovo.

Kdo se bojí, nesmí do lesa a ani do dílny. Výroba kvalitního pera vyžaduje odhodlání, potřebné nástroje a samozřejmě zručnost. Toto vše mám, jinak bych se do něčeho takového nepouštěl. Začátky sice nebyly jednoduché, ale dnes už je zrození pera Novák činností, která jde jako po másle. A díky tomu si mohu více hrát a více zkoušet, aby byla plnicí a kuličková pera ještě zajímavější a kvalitnější.

Chcete se podívat na vlastní oči, jak zrození pera probíhá? V mé dílně mě navštívil kameraman a skoro celou výrobu pera zaznamenal.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení