Pár řádků o mně

Pera Novák jsou taková moderní pohádka. Bylo nebylo, za Prahou v Brandýse nad Labem žil hoch jménem Honza. Jednoho krásného dne usedl k počítači, pustil YouTube a tam ho okouzlila výroba per. A protože to nebyl žádný hloupý Honza, naučil se, jak na to, a jeho první psací pero bylo brzy na světě. Pera se těšila oblibě, a proto se rozhodl rozjet svůj vlastní business, kterým žije dodnes...

Ale ne, tak jednoduché to zase nebylo. Do splnění snu o tvoření něčeho vlastního, musel Honza vložit spoustu času, energie i peněz. Ale stálo to za to. Nyní totiž může s hrdostí prohlásit, že má vlastní značku vyrábějící dřevěné psací potřeby. A pohádky v žádném případě není konec.

Teď už vám Honza sám poví, jak to celé bylo.

Osobni-fotka-Jan-Novak (1)

Cesta z kanceláře do dílny

Vystudoval jsem bakaláře z mediálních studií na Karlově univerzitě a začínal v rodinné firmě jako grafik. Odjakživa jsem ale věděl, že chci být svým pánem a ne řádovým zaměstnancem. Vždy mě zajímalo vše nové a bavilo mě učit se novým dovednostem. 

Jednoho dne mě na kutilském YouTube kanále nadchl tutoriál, jak vyrobit psací pero. Mou mysl ovládla myšlenka, že by bylo skvělé vyrobit si něco vlastního. Nadšení mě neopouštělo, a proto jsem neváhal, pořídil si nářadí pro začátečníky a začal tvořit. Absolutně jsem nečekal, jak mě manuální práce a práce se dřevem chytne. Doslova mě pohltila.  

Začátky výroby psacích per

Pronikání do pro mě zcela nového oboru nebylo jednoduché – na jednom peru jsem pracoval třeba celý týden a ono pak stejně prasklo. Zkoušel jsem, testoval, vylepšoval a i když se mi toho ze začátku dost nepovedlo, neodradilo mě to. Mým cílem bylo vyrobit pero, na které bych byl skutečně pyšný, a to se také podařilo. Ovšem je třeba dodat, že tomu předcházely desítky nepoužitelných kusů.  

První prodej dřevěných per

Své první počiny jsem se v roce 2015 pokusil prodat nejprve po známých a pak přes internetové tržiště Fler.cz. Úspěšně. Lidem se pera líbila, a to mě ještě více motivovalo do další práce. Ze začátku byla výroba kuličkových a plnicích per pouze jako můj koníček, ale postupně to přerostlo v něco mnohem více. V současné době se tím naplno živím a jsem spokojenější než kdy dříve. 

Jak to šlape nyní

Ničemu nevadí, že nejsem vyučený truhlář a že se učím především ze svých vlastních chyb. Baví mě objevovat nové materiály, kombinovat a nacházet jedinečná řešení. Vznikají tak totiž pera, která jsou skutečný originál. Časem chci vyrábět i hroty a všechno, co s perem souvisí, aby bylo celé pero přesně podle mých představ. 

Má práce je různorodá, protože si sám řeším výrobu i věci kolem prodeje, nikdo mi do toho nekecá a to mi vyhovuje. Nicméně až přijde čas a Pera Novák se začnou ještě více rozrůstat, nebráním se vybudování týmu.

Jelikož jsem introvert a nejraději komunikuji přes počítač, s novinkami a zajímavostmi ze světa per se můžete setkat na facebookové stránce Pera Novák. Co je nového se dozvíte i v newsletterech, které rozesílám většinou jednou za měsíc.

Kde vidím svou budoucnost

Plány do budoucna mám. Své podnikání chci posouvat dál a dál. Také mám v plánu se svými výrobky překročit hranice České republiky a expedovat do zahraničí. Co je ale třeba dodat, především vy jste má budoucnost, protože bez vás se nic z toho nestane.

Jak to vypadá v mé dílničce:

Podívejte se, kde pro vás připravuji plnicí a kuličková pera.

 

O svůj příběh jsem se podělil v několika rozhovorech:

I když nejsem typ člověka, co se rád předvádí, je potřeba dát vědět o své práci světu. Proto jsem posbíral odvahu a poskytl několik rozhovorů, kde se o mně dozvíte ještě něco navíc.

Rozhovor pro Aktuálně.cz, jak jsem proměnil hobby v podnikání

Rozhovor pro Podnikatel.cz, jak mě k podnikání přivedla videa na YouTube

Rozhovor pro Forbes.cz o perech, která voní po whisky

Celý můj příběh aneb Jan Novák – výrobce plnicích kuličkových per

Reportáž v pořadu Gejzír na České televizi

Rozhovor pro timehacking.cz o začátcích i výhledech do budoucna